Aeaaeeooaeu ?aneiaeeu Iiooee?o TAR
 Αρχική    Ποιοί είμαστε    κονTaRομαχίες (forum)    σύνδεσμοι    επικοινωνήστε μαζί μας     ακούστε...
Μέγαρο Τραγουδιού Αθηνών?????????

Αυτή η συζήτηση έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε, να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε θέμα σ' αυτή   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    tar.gr Αρχική σελίδα του forum -> ΠΕΡΙ ΜΟΥΣΙΚΗΣ & ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Γατος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 24, 2010 3:06 am    Θέμα δημοσίευσης: Μέγαρο Τραγουδιού Αθηνών????????? Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να με συμπαθάτε άλλα έχω πραγματικά μπερδευτεί! Διάβασα στο in.gr τη σύνθεση του νέου διοικητικού συμβουλίου του Μεγάρου Μουσικής. Στη σύνθεση του υπάρχει ως μουσικός ΜΟΝΟ ο (εξαιρετικός) τραγουδοποιός Αλκίνοος Ιωαννίδης!
ΜΗΠΩΣ ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΔΙΑΦΕΥΓΕΙ;;; Υποτίθεται ότι στην Ελλάδα υπάρχουν πάμπολλες θαυμάσιες μουσικές σκηνές, φεστιβάλ κλπ κλπ για να προβάλλεται το τραγούδι. Το Μέγαρο δεν υποτίθεται ότι φτιάχτηκε για να είναι η αίθουσα κυρίως της (ας την πούμε) κλασικής μουσικής, (άντε και της τζαζ) και μάλιστα για να υποστηρίξει περισσότερο την ΟΡΓΑΝΙΚΗ μουσική που στην Ελλάδα είναι διαδεδομένη όσο και στο Πακιστάν; Τι τις φτιάξανε τότε τις αίθουσες με την κορυφαία φυσική ακουστική? για να κουδουνίζουν οι μικροφωνικές των "υπερενισχυμένων" συναυλιών τραγουδιού; Συμβολικά και μόνο η παρουσία του (εξαιρετικού επαναλαμβάνω) τραγουδοποιού ως ΜΟΝΑΔΙΚΟΥ εκπροσώπου της μουσικής τέχνης στο συμβούλιο του Μεγάρου δεν είναι στη σφαίρα του "ό,τι νά'ναι";; Παρακαλώ τους πιο ειδικούς στο ταρ να με διαφωτίσουν καθότι έχω ΄παντελώς κουφαθεί, κι ας μην είμαι γάτος Αγκύρας.!
Παραθέτω τη δημοσίευση:
Αθήνα
Τη σύνθεση του νέου Διοικητικού Συμβουλίου του Μεγάρου Μουσικής Αθηνών ανακοίνωσε την Πέμπτη το υπουργείο Πολιτισμού και Τουρισμού.
Πρόεδρος του ΔΣ παραμένει ο νομικός Ιωάννης Μάνος. Τα μέλη του νέου είναι: Ιωάννης Κόκκος (σκηνογράφος), Παυλίνα Λάμψα (διεθνολόγος), Αλκίνοος Ιωαννίδης (μουσικός), Νίκος Δημουλίτσας (τραπεζικός υπάλληλος), Γεώργιος Αϊδίνης (δικηγόρος), Βίκτωρ Αμπακούμκιν (πολιτικός μηχανικός), Παναγιώτης Δημαράς (δικηγόρος), Ιωάννης Μαρίνος (οικονομολόγος, δημοσιογράφος) και Λένα Σαββίδη (δημοσιογράφος).
Τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου έχουν τριετή θητεία. Από τα συνολικά δέκα μέλη τα πέντε πρώτα έχουν επιλεγεί από τον υπουργό Πολιτισμού και Τουρισμού, Παύλο Γερουλάνο και τα υπόλοιπα πέντε έχουν οριστεί από το Σύλλογο Φίλων της Μουσικής.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
obelix

Τόπος: ΓΑΛΑΤΙΚΟ ΧΩΡΙΟ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 24, 2010 10:03 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αγαπητέ Γάτε,
Σου γράφω στα μουλωχτά, τώρα που ο Ιντεφίξ μου είναι στην αυλή και κυνηγάει γάτες: Δεν νομίζω πως μπορώ να φωτίσω την απορία σου - δεν ξέρω και πολλά από Μέγαρα - όμως εκείνο που με έκπληξη μου παρατήρησα (και μάλλον σου διέφυγε) είναι πως στη σύνθεση του νέου Δ.Σ. του Μεγάρου ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΤΑΛΑΡΑΣ!
TaRinfo

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 24, 2010 11:43 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΝΘΕΤΗ ΚΑΙ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ ΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΜΟΥΣΟΥΡΓΩΝ Κ. ΛΥΓΝΟ ΛΑΒΑΜΕ ΠΡΟΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ :
Κατ' αρχήν διευκρινίζω ότι γράφω «εν θερμώ» και χωρίς να έχω ψάξει το θέμα. Υπάρχει λοιπόν μία μικρή περίπτωση να μην είναι έτσι.
Θεωρώντας όμως ότι είναι:
Δεν μπορώ να σας απαντήσω. Μήπως ο «κλαυσίγελως» μας καλύπτει κάπως;
Όμως για να σοβαρευτούμε κάνοντας κάποιες συγκρίσεις:
Δεν νομίζω ότι κανένας στην Βρετανία θα σκεφτόταν ποτέ να βάλει τον (Sir) Paul mc Cartney, στο Δ. Σ. του Covent Garden, του South Bank ή του Barbican. Τα δύο τελευταία είναι οργανισμοί με αρκετά όμοιο προφίλ με τον ΟΜΜΑ.
Το ίδιο ισχύει για τον Bruce Springsteen: Θεωρώ απολύτως αδιανόητη την περίπτωση να γίνει ποτέ μέλος του Δ. Σ. της Metropolitan Opera ή του Kennedy Centre.
Αυτό βέβαια συμβαίνει γιατί στις χώρες αυτές υπάρχει σαφής διαφοροποίηση των κατηγοριών, κατανόηση του τί ακριβώς είναι ο καθένας, σε ποιό χώρο είναι καλός και επομένως για ποια πράγματα είναι κατάλληλος και για ποια όχι.
Τώρα για να μην θεωρηθώ κακός και «ζηλιάρης» δεν θα σας απασχολήσω με συγκρίσεις ανάμεσα στον Paul τον Bruce και στον Αλκίνοο στο πλαίσιο της τραγουδοποιήας. (Αν και τώρα που το ‘γραψα και το διαβάζω, ανέκδοτο μου φαίνεται...) Και για να μην νομίσετε ότι δεν ξέρω τί λέω (καθότι «λόγιος»), σας (προ)καλώ να συγκρίνετε το παιδί με τον Σαββόπουλο.
Και ας μην μας πούνε ότι τελευταίως ο Αλκίνοος σπουδάζει σε Ωδείο της Ρωσίας γράφοντας ΚΑΙ σοβαρή μουσική (αρκετά ευπρόσωπη, καθ΄ ότι ταλαντούχος...) Επειδή (διατί να το κρύψωμεν άλλωστε; ) δεν μου φαίνεται ότι αυτό ήτανε το κριτήριο της επιλογής...
Και για να σοβαρευτούμε ακόμα πιο πολύ:
Η επιλογή κρύβει συμβολισμό. Και ο συμβολισμός είναι πολύ κακός !
Ανήκω σε εκείνους που στην διοίκηση Μάνου είχαν δει ένα « νέο αέρα». Τα σχόλια στο περιοδικό μας το «ΠΟΛΥΤΟΝΟν», δείχνουν αυτή την εκτίμηση.
Να κάναμε τελικά τόσο λάθος;

Κωνσταντίνος Λυγνός
Συνθέτης
Μέλος της Ένωσης Ελλήνων Μουσουργών
Εκδότης του περιοδικού της ΕΕΜ «μουσικής ΠΟΛΥΤΟΝΟν»
Επιστροφή στην κορυφή
taradmin
Site Admin

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 24, 2010 11:53 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

K. Λυγνός έγραψε:
Η επιλογή κρύβει συμβολισμό. Και ο συμβολισμός είναι πολύ κακός !

Νομίζω ότι αυτό είναι όλο το ζουμί της ιστορίας. Κανείς δεν θα είχε αντίρρηση για τον Αλκίνοο, (είναι ένας σοβαρός και καταξιωμένος καλλιτέχνης), εαν ήταν ο εκπρόσωπος της τραγουδιστικής τέχνης στο συμβούλιο. Αλλά να εκπροσωπεί μόνος ολόκληρο το χώρο της 'λόγιας' μουσικής;;; Εαν όλα αυτά είναι ακριβώς έτσι, απορώ πως το δέχτηκε!!!! Απορώ...
http://www.facebook.com/Kostas.Grigoreas.guitar

Το επεξεργάστηκε ο/η taradmin στις Δευ Δεκ 27, 2010 5:31 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
TaRinfo

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 24, 2010 12:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΟΙΟΙ ΦΙΛΟΙ ΕΞΕΦΡΑΣΑΝ ΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΡΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΕΙΔΗΣΗΣ, ΨΑΞΑΜΕ ΚΑΙ ΒΡΗΚΑΜΕ ΤΗΝ ΠΗΓΗ:
http://news.in.gr/culture/article/?aid=1231072109
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Αυτή η συζήτηση έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε, να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε θέμα σ' αυτή   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    tar.gr Αρχική σελίδα του forum -> ΠΕΡΙ ΜΟΥΣΙΚΗΣ & ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης